دیابتی ها در دوران کرونا بیشتر مراقب سلامتی خود باشند

رئیس انجمن دیابت ایران با تاکید بر اینکه، دیابتی ها جزو گروه پرخطر مبتلاشدن به ویروس کرونا هستند، به آنها سفارش کرد به دستورالعمل ها و سفارش های بهداشتی بیشتر از سایر افراد توجه کرده و رفت و آمدهای خود در مراکز عمومی را کاهش دهند.
دیابت نوع ۲ در کشور ما شیوع بالایی دارد و هر چه متوسط عمر ایرانیان بالاتر می رود، میزان مبتلاشدن به این بیماری نیز بیشتر می شود.
بیماری که البته بگفته رئیس انجمن دیابت ایران، پیش گیری از آن نسبت به مشکلات مبتلاشدن و دردسرهای بعدی آن بسیار ساده تر و ارزان تر است.

دکتر اسدالله رجب روز شنبه در گفت و گو با ایرنا، با تاکید بر اینکه، پیشگیری اولیه از دیابت در وهله نخست نیازمند شناسایی عوامل موثر بر ایجاد این بیماری در میان مبتلایان است، اظهار داشت: بعد از شناسایی عوامل باید بدانیم که چه اقداماتی در مقابل این بیماری انجام دهیم.

زندگی شهرنشینی و کم تحرکی
رییس انجمن دیابت ایران، یکی از فاکتورهای مهم را که امروزه موجب شیوع بیشتر بیماری دیابت شده است، زندگی شهرنشینی دانست و اضافه کرد: شهرنشینی یک سری محدودیت ها همچون بی تحرکی یا کم تحرکی را به مردم تحمیل کرده است.
رجب اشاره کرد: حدود ۵۰ سال پیش بیشتر جمعیت کشور در روستاها زندگی می کردند، در صورتیکه هم اکنون خیلی از ساکنان استان های کشور در شهرها زندگی می کنند، پس توسعه شهرنشینی از دلیلهای عمده شیوع دیابت است.

انواع دیابت کدامند؟
رییس انجمن دیابت ایران درباب انواع دیابت ها توضیح داد: طبق آخرین طبقه بندی هایی که در دنیا انجام شده است، چهار نوع دیابت وجود دارد؛ این شامل دیابت نوع یک، نوع دو، دیابت حاملگی و دیابت با علت بیماریهای دیگر است.
رجب اضافه کرد: بعنوان مثال افرادی که پانکراس یا کبد آنها گرفتار مشکل است یا افراد سرطانی که از داروی شیمی درمانی استفاده می نمایند، بیشتر در معرض مبتلاشدن به دیابت قرار دارند.
وی همین طور استفاده از برخی داروها همچون داروهای آرامبخش را از عوامل مبتلاشدن به بیماری دیابت عنوان نمود.

عوامل مهم مبتلاشدن به دیابت کدامند؟
رییس انجمن دیابت ایران، تغذیه نامناسب و استفاده از غذاهای آماده و فست فودها را از دیگر نتایج توسعه شهرنشینی ذکر و اشاره کرد: متاسفانه عامل استرس نیز سومین مساله ای است که سبب شده دیابت در دهه های اخیر شیوع بیشتری در دنیا و کشورمان داشته باشد.
رجب، یکی دیگر از عوامل بروز بیماری دیابت را ژنتیک دانست و اظهار داشت: اگر یکی از اعضای درجه اول فردی مبتلا به دیابت باشد، احتمال اینکه آن فرد در آینده گرفتار بیماری دیابت شود، بسیار بیش از کسی است که پدر یا مادر یا خواهر و برادرش دیابتی نباشند.
وی، همین طور وجود اضافه وزن و چاقی را که هم اکنون حدود ۶۰ درصد جمعیت کشور به ویژه در کلان شهرها را شامل می شوند، از عوامل اصلی بروز بیماری دیابت دانست و اظهار داشت: تغذیه نامناسب می تواند افراد را گرفتار اضافه وزن و دیابت کند.
به گفته رجب، تغذیه نامناسب، چربی بالا، فشارخون بالا، مصرف دخانیات و مشروبات الکلی و اختلالات خواب همچون عواملی است که فرد را مبتلا به دیابت می کند.

خانم ها قبل از حاملگی اطلاعات دیابتی خودرا افزایش دهند
رییس انجمن دیابت ایران می گوید: خانم هایی که در دوران حاملگی گرفتار سقط جنین مکرر شده اند یا نوزدان بالای چهار کیلو به دنیا آورده اند، در معرض بیماری دیابت هستند.
رجب همین طور به خانم های حامله سفارش کرد که ۶ ماه قبل از حاملگی دانستنی های خود در رابطه با دیابت را بالا برند، چونکه تحقیقات نشان داده افرادی که در دوران حاملگی گرفتار اضافه وزن می شوند، فرزندانشان در نوجوانی بیشتر گرفتار اضافه وزن و چاقی می شوند که این خود از فاکتورهای مهم مبتلاشدن به دیابت شمرده می شود.
وی اشاره کرد: به طور قطع پیشگیری اولیه درباب همه بیماریها همیشه بهتر، ارزان تر و بی ضررتر از درمان است.

مواد غذایی مناسب برای پیش گیری از دیابت کدامند؟
رییس انجمن دیابت ایران با تاکید بر اینکه، تغذیه سالم که از طرف سازمان بهداشت جهانی اعلام شده، شامل تغذیه کم نمک، کم چرب با محدودیت مواد قندی و شکر است، اضافه کرد: مواد قندی، چربی و نمک در تغذیه باید در حد تعادل استفاده گردد. بنا بر این هنگامی که بچه در حال به دنیا آمدن است، به مادران سفارش می نماییم که برای سلامتی فرزندان نه نمکدان و نه شکردان در دست شان نباشد.
وی اضافه کرد: در غیر این صورت فرزندان آنها با استفاده بی رویه از نمک، قند و شکر و شیرینی جات در چهل یا پنجاه سالگی گرفتار دیابت، بیماری فشار خون و مشکلات قلبی و عروقی بسیار زیاد می شوند.
رییس انجمن دیابت همچنین، استفاده از دخانیات و مشروبات الکی را از دیگر عوامل بروز دیابت و مشکلات قلبی عنوان نمود و اظهار داشت: اگر کسی این مواد را استفاده نکند، به طور قطع عمر طولانی تری خواهد داشت مگر اینکه به جهت ژنتیک و وراثت گرفتار مشکل باشد.

دیابتی ها کرونا را جدی بگیرند
رییس انجمن دیابت ایران، با تاکید بر اینکه، دیابتی ها جزو گروه های پرخطر مبتلاشدن به ویروس کرونا قرار دارند، به آنها سفارش کرد به دستورالعمل ها و سفارش های بهداشتی بیشتر از سایر افراد توجه کرده و ضمن مراقبت از قندخون خود، رفت و آمدهای خود در مراکز عمومی را کاهش دهند.
رجب همین طور اظهار نمود: مبتلایان به بیماری دیابت در وضعیت فعلی مانند سایر افراد باید به اصول تغذیه ایمن و سالم خود توجه ویژه کنند، ضمن اینکه، نیازی نیست آنها مصرف ویتامین ها و مکمل های دارویی را جزو تغذیه خود قرار دهند و بیشتر از مواد غذایی مفید استفاده کنند.
وی همین طور با تاکید بر اینکه، داشتن تحرک جسمی منوط به حضور در اماکن ورزشی نیست، اظهار داشت: افراد در منزل نیز می توانند با انجام نرمش های سبک و کششی فعالیت فیزیکی داشته باشند و بعد از هر وعده غذایی بمنظور پیش گیری از چاقی حداقل ۱۵ دقیقه در منزل پیاده روی کنند.