پایتخت۶ بجای اختتام بندی، سرهم بندی شد

بعد از آنکه دو قسمت پایانی مجموعه پایتخت۶ به خاطر ضعف های محتوایی و ساختاری اش با انتقادهای فراوان مخاطبان و منتقدان مواجه گردید، بنا برنظر برخی منتقدان سینما و تلویزیون، بجای اینکه قصه ناتمام این سریال به سرانجام برسد اما بجای اختتام بندی، سرهم بندی شد.

به گزارش روز شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، در صورتیکه مخاطبان سریال پایتخت انتظار داشتند، ادامه پایتخت۶ را تماشا کنند، با سریالی مواجه گشتند که داستان مشخصی نداشت و در آن از جذابیت و طنز قسمت های قبلی این اثر خبری نبود. سیروس مقدم کارگردان این سریال در برنامه سریالیست بدون آن که به انتقادها پاسخ بدهد اظهار داشت: به اعتقاد من کسی که ۶ فصل با پایتخت همراه بوده به جز پایتخت ۱، این دو قسمت را پایتختی ترین پایتختی می داند که ما کار کردیم.

شوخی های سریال کمتر از میزان مورد انتظار بود

فرهاد خالدی، منتقد سینما و تلویزیون در گفتگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با اشاره به دو قسمت پخش شده پایتخت۶ در ایام آخر اسفند اظهار داشت: شوخی های سریال کمتر از میزان مورد انتظار بود و نتوانست آنچنان که باید از مخاطب خنده بگیرد.

وی اضافه کرد: به نظرم دو قسمت پایانی فصل ششم پایتخت، بیشتر از آنکه اختتام بندی این فصل باشد، بخشی کاملا مستقل بود که نمی توانست ارتباط چندانی با قصه و شخصیت های این فصل داشته باشد. این که قصه یک سال پس از حوادث قبلی اتفاق می افتد موجب تغییر و تحول اساسی در قصه شخصیت ها و حتی فضای حاکم بر سریال شده بود. بطوریکه می توان گفت دو قسمت پخش شده در روزهای آخر سال ۱۳۹۹ بیشتر شبیه فیلم تلویزیونی مستقلی بود که اساسا نمی توانست ارتباط ماهوی مناسبی با فصل ششم برقرار کند.

کمبود کمدی موقعیت

خالدی با اشاره به تمرکز فیلمنامه این دو قسمت با تبعات ناشی از شیوع ویروس کرونا اظهار داشت: فیلمنامه اهتمام داشت احساسات مخاطب را تحت تاثیر قرار دهد. بدین جهت شوخی های سریال کمتر از میزان مورد انتظار بود و نتوانست آنچنان که باید از مخاطب خنده بگیرد. این ضعفی است که بعد از درگذشت زنده یاد خشایار الوند در فیلمنامه پایتخت به چشم می آید و سریال بیش از آن که از کمدی موقعیت برخوردار باشد تلاش دارد از خلال دیالوگ های رد و بدل شده میان شخصیت هایی نظیر نقی و ارسطو مخاطب را با خود همراه کند. بدیهی است در چنین شرایطی حتی انجام تغییرات در خاصیت های فیزیکی و چهره پردازی کاراکترهای سریال، کمک چندانی به ایجاد تغییرات مثبت در روند سریال نمی کند.

کاش قصه با ازدواج رحمت و فهیمه دنبال می شد

این منتقد خاصیت دست بی اراده بهبود با بازی مهران احمدی و اتفاقات ناشی از آنرا دافعه برانگیز و از نقاط ضعف فصل ششم دانست و توضیح داد: شاید به همین خاطر است که گروه پایتخت قید حضور باردیگر ی بهبود در این دو قسمت پایانی را زد و ترجیح داد قصه پایتخت را بدون این شخصیت پیش ببرد. این نکته باز هم به ضعف های آشکار در فیلمنامه پایتخت۶ مربوط می شود و و برنامه ریزی هایی که اشتباه از آب در آمده اند. شاید اگر در پایتخت۶ بازگشت شخصیت بهبود اتفاق نمی افتاد و قصه با ازدواج شخصیت رحمت (هومن حاجی عبداللهی) و فهیمه (نسرین نصرتی) دنبال می شد هم دوز (سهم) طنز سریال بالا می رفت هم شخصیت بانمکی مثل رحمت اینچنین به حاشیه نمی رفت. شخصیتی که حالا با وصله ناجوری مثل سه قلوها گویی حضوری تحمیلی در پایتخت دارد.

وی اضافه کرد: این دو قسمت هیچ فایده ای که نداشته باشد حداقل فرصت سازی و ریل گذاری فصل هفتم پایتخت را انجام داده است. قضیه آشنایی ارسطو با دختری دیگر و ازدواجی احتمالی که می تواند قصه فصل هفتم را سر و شکلی دیگر بخشد، نشان میدهد که به احتمال فراوان شاهد تولید و نمایش فصل بعدی پایتخت نیز خواهیم بود. سریالی که معتقدم اگر از فیلمنامه ای منسجم و حساب شده بهره مند باشد، همچنان پتانسیل جذب و جلب نظر مساعد مخاطبان را دارد.

پایتخت۶ بجای اختتام بندی، سرهم بندی شد

رضا صائمی، منتقد سینما و تلویزیون نیز در صفحه شخصی اینستاگرامش نوشت: دو قسمت آخر پایتخت۶ ساخته شد تا قصه ناتمام آن به سرانجام برسد اما بجای اختتام بندی، سرهم بندی شد!… یک وصله پینه کردن شتاب زده که نه تداوم دراماتیک داشت نه موقعیت کمیک!… بیش از آنکه دو قسمت جا مانده از فصل قبل باشد دو قسمت منفصل از فصل قبل بود… با گریم و چهره پردازی های اغراق شده و کاریکاتوری که نه فقط شمایل کاراکترها (شخصیت ها) را تغییر داد که کارکرد آنها را هم عوض کرد و با شکستن راکورد (تداوم) شخصیت ها به رکود آنها انجامید. پایانی ول که به دل ننشست!

به کلیت پایتخت لطمه کیفی زدید

مازیار معاونی، عضو انجمن منتقدان سینمای ایران نیز خطاب به عوامل سریال پایتخت در اینستاگرامش نوشت: نه فقط بدهی خودرا نپرداختید که بدهکارتر هم شدید. گفتند کرونا مانع اتمام فصل ششم شد، توضیحی که تنها می شد همان ناتمام ماندن سریال را با آن توجیه کرد و ضعف دراماتیک روایت را پوشش نمی داد. گفتند اتمام کار را به مردم بدهکاریم. یکسال زمان داشتند. در میانه بی ثباتی بر سر ساخت فصل هفتم یا اتمام فصل ششم گزینه کم هزینه تر و جمع و جورتر دوم را انتخاب کردند که ای کاش نمی کردند.

وی افزود: این دو قسمت بی منطق، فاقد ساختار و فاقد پیوستگی دراماتیک چه بود؟ با این آش شور بدهی خودرا پرداخت کردید؟ این اختتام اصلا چه ربطی به پایتخت ششم پارینه داشت که بتواند اختتام بندی آن تلقی شود؟ بودجه را هدر دادید که هیچ به کلیت پایتخت هم لطمه کیفی وارد کردید. خسته نباشید.

توضیحات سیروس مقدم درباره دو قسمت پایانی پایتخت۶

سیروس مقدم کارگردان سریال پایتخت با حضور در برنامه سریالیست درباره «پایتخت۶» اظهار داشت: من به مخاطبان قول دادم که دو قسمت پایتخت ۶ طلب شماست و ما برمی گردیم. اما این ویروس منحوس ادامه داشت تا اینکه با تعامل مدیران خوشبختانه کار را ساختیم.

وی گفت: اصلا امکان نداشت ما سال قبل کار را تمام نماییم، چونکه قرار بود ما به یونان یا یک کشور اروپایی برویم. بخش لژیونری بهتاش و موفقیت او را ببینم. اما با شرایط کرونا سفرها با محدودیت ها افزایش پیدا کرد.

مقدم درباره دو قسمت پایانی توضیح داد: یک ماه تصویربرداری دو قسمت پایانی را داشتیم، به اعتقاد من کسی که ۶ فصل با پایتخت همراه بوده به جز پایتخت ۱ این دو قسمت، پایتختی ترین پایتختی بود که ما کار کردیم.

وی اضافه کرد: از نظر شخصیت هایی که در قصه وجود داشت، سلامت روابط، سادگی روابط، ایثار و از خود گذشتگی آدم ها به نفع همسایه، فامیل، دوست و همسر را در سریال داشتیم.

مقدم درباره سکانس زیر آب خانواده نقی معمولی عنوان کرد: برای نخستین بار صحنه ای به صورت میدانی در یک خانه زیر آب فیلم برداری کردیم. ما می خواستیم ایجاد نوستالژی (خاطره) نماییم و خاطره خوشی از هما و نقی را به تصویر بکشیم.

کارگردان اغما درباره موفقیت پایتخت اظهار نمود: در چهل سال اخیر که سریال سازی به شکل های مختلفی کار شده است، شاید برای نخستین بار بود که محوریت اصلی یک سریال خانواده است. در این خانواده همیشه دوستی و آشتی برقرار نیست، اما نتیجه اش به دوستی ختم می شد.

یکی از سرگرمی های ایرانی های خارج از کشور

مقدم عنوان کرد: پایتخت یکی از سرگرمی های ایرانی های خارج از کشور است و در میان دوستان شنیدم که پیگیر سریال پایتخت هستند. واقعیت این است که پایتخت را به همین راحتی مردم می بینند؛ دوستان و دشمنان قضاوت می کنند حتی حرف های دشمنان شبیه حرف های دوستان می شود و حتی برعکس آن هم اتفاق می افتد.

مقدم عنوان کرد: ساخت سریال های دنباله دار خیلی دشوار است، جمع کردن یک تیم، تکراری نبودن فیلم نامه بسیار مهم می باشد. ما همیشه به دنبال قصه های جدید هستیم و این برند با تدبیر مدیران و تلاش تیم سازنده و درک بالای مردم قوام پیدا کرده است، اگر این سه رکن همچنان کنار هم بمانند پایتخت های ۷، ۸، ۹ و.. هم ایجاد می شود.

برنامه «سریالیست» که به نظرسنجی سریال های تلویزیونی در سال ۹۹ می پردازد، هر شب حدود ساعت ۲۳: ۲۰ با اجرای پدرام کریمی و به تهیه کنندگی محمد باریکانی و مجتبی فرجی از شبکه یک سیما پخش می شود.

به گزارش فست فود باز به نقل از ایرنا، پایتخت به کارگردانی سیروس مقدم و با طراحی و بازی محسن تنابنده مجموعه سریالی است که فصل اول آن در نوروز ۱۳۹۰ از شبکه ۱ سیما پخش گردید. این مجموعه داستان زندگی یک خانواده مازندرانی را روایت می کند.

محسن تنابنده، برای بازی در پایتخت۶ برنده تندیس بهترین بازیگر کمدی مرد از بیستمین دوره جشن دنیای تصویر شد.

دو قسمت پایانی پایتخت۶ روز ۲۹ و ۳۰ اسفندماه روانه آنتن شبکه یک شد و واکنش های زیادی را برانگیخت. کامنت ها و پیام هایی که کاربران اینستاگرام در صفحه شخصی محسن تنابنده، نویسنده سریال گذاشته بودند، نشان می داد که این دو قسمت در جلب نظر مخاطبان موفق عمل نکرده است.