دبیر کمیته علمی کشوری کرونا خبرداد: کاهش میزان بستری و مرگ و میر بیماران کووید ۱۹ در ایران

به گزارش فست فود باز دبیر کمیته ی علمی کشوری کرونا اظهار داشت: میزان بستری و مرگ و میر بیماران کووید۱۹ در ایران کاسته شده است.
به گزارش فست فود باز به نقل از خبرگزاری ایرنا از وبدا، حمیدرضا جماعتی اضافه کرد: هنوز شاخص RE یا میزان انتقال عفونت از یک فرد مبتلا به دیگر افراد جامعه با وجود رعایت پروتکل ها و واکسیناسیون، به عدد یک و کمتر از آن نرسیده که نشان دهنده چرخش کرونا در کشور است.
وی تصریح کرد: در این شرایط که هنوز هم شاهد چرخش ویروس کرونا در جامعه هستیم، باید کماکان به رعایت پروتکلهای بهداشتی و تکمیل واکسیناسیون بخصوص نوبت سوم واکسن دقت نماییم.

تمامی افراد بالاتر از ۱۸ سال، برای تزریق سه نوبت واکسن اقدام کنند
جماعتی عنوان کرد: روند تزریق نوبت سوم واکسن در کشور همانند اغلب کشورهای دنیا، رو به کاهش بوده که شاید یکی از علل آن، فروکش کردن بیماری و عدم توجه کافی افراد به کرونا باشد. تاکید ما این است که تمامی افراد بالاتر از ۱۸ سال، حتما سه نوبت واکسن و افراد حائز شرایط و اعلام شده از جانب کمیته ملی واکسن کووید۱۹ و کمیته ی علمی کشوری کرونا، برای تزریق نوبت چهارم واکسن اقدام نمایند.
وی اظهار داشت: در مطالعات مختلف در دنیا نشان داده شده که تزریق نوبت سوم و یا نوبت چهارم در افراد حائز شرایط، می تواند تأثیر بسیار زیادی در کاهش بستری در بیمارستانها و مرگ و میر داشته باشد. طبق گزارش های سازمان های علمی و سازمان بهداشت جهانی، حدود ۷۵ درصد از کل جمعیت ایران، واکسیناسیون خویش را انجام داده اند و رتبه جهانی ایران، ۱۲ است اما در کشورهای با درآمد پایین، میزان واکسیناسیون، حدود ۱۵ درصد جمعیت بوده است. این زنگ خطر بزرگی است چونکه در این کشورها با عنایت به واکسیناسیون پایین و چرخش ویروس، احتمال ایجاد زیرسویه های جدید وجود دارد.
جماعتی خاطرنشان کرد: سیاست ها و راهبردهای جهانی باید به سمتی برود که حتی واکسن کرونا به شکل مجانی در اختیار کشورهای با درآمد پایین قرار گیرد چون در غیر این صورت امکان دارد با شکست کنترل پاندکی کرونا در دنیا روبرو شویم. انجمن های خیریه، سازمان ها و مجامع علمی و بین المللی باید شرکتهای بزرگ و غول پیکری که درآمدهای بالایی دارند را تشویق کنند تا واکسیناسیون ضد کرونا در این کشورها هم صورت گیرد.

تقریبا در تمامی کشورهای دنیا، مبتلا شدن به کرونا، میزان بستری و مرگ و میر، سیز نزولی داشته است
وی عنوان کرد: شصت و ششمین جلسه کمیته ی علمی برگزار و در این نشست آخرین گزارش ها و یافته های کرونا در جهان بررسی گردید، بر مبنای اطلاعات گزارش شده حدودا در تمامی کشورهای دنیا، مبتلا شدن به کرونا، میزان بستری و مرگ و میر، سیز نزولی داشته و این نشانه خوبی است چونکه باوجود ایجاد زیرسویه های جدید، هنوز شاهد بروز پیک جدیدی نیستیم.
جماعتی افزود: در هنگ کنگ و چین که پیک نسبتا شدیدی را تجربه کردند اما در چند روز گذشته از نظر میزان ابتلا، بستری و فوت، روند کاهشی داشته و این خبر خوبی است چون در تمام کشورهای دنیا، پیک اُمیکرون درحال فروکش است.
دبیر کمیته ی علمی کشوری کرونا خاطرنشان کرد: در این نشست گزارشی از واریانت های XE(ترکیبی از زیرسویه های BA۱ و BA۲)، XD(ترکیب اُمیکرون و دلتا) و XF(ترکیب دلتا و اُمیکرون) در کشورهای اروپایی عرضه شد. تا کنون حدود ۱۰۰ مورد مبتلا شدن به زیرسویه XF و بیشتر از ۷۰۰ مورد مبتلا شدن به XE شناسایی شده است. باآنکه این زیرسویه ها گزارش شده و احتمال ترکیب سویه ها وجود دارد و امکان دارد قدرت انتشار بیشتری نسبت به BA۲ داشته باشند اما چون هنوز گسترش زیادی نیافته، شاید کمتر سبب نگرانی در کشورها شود اما باید احتیاطات لازم، رعایت شود.
جماعتی افزود: یکی از مواردی که در جلسه روز گذشته عنوان شد در ارتباط با روش های جدید تشخیص کرونا بود که نخستین بار سازمان غذا و داروی آمریکا، آنرا تایید نمود باآنکه نتیجه مثبت یا منفی دستگاه جدید تشخیصی تنفسی، منوط به انجام آزمایش های تشخیصی مولکولی است اما تحول جدیدی در این حوزه بوده که با یک تست تنفسی میتوان از مثبت یا منفی بودن کرونا اطلاع یافت و در مکان هایی که تجمع افراد بالا و یا ورودی و خروجی افراد مانند فرودگاه ها در آن زیاد است، از این دستگاه میتوان بهره برد اما این دستگاه، جدید است و احتیاج به مطالعات بیشتری دارد.
وی تصریح کرد: داروی خوراکی جدید “سابیزابولین” که ضد سرطان است در مطالعه ای بر روی ۱۵۰ نفر نشان داده که می تواند در افراد مبتلا به نوع متوسط تا شدید کرونا که احتیاج به اکسیژن دارند و در بیمارستانها بستری بوده اند، موثر باشد و ۵۰ درصد سبب کاهش میزان مرگ و میر این بیماران شود. این دارو هنوز توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید نشده اما مطالعات اولیه آن نشان داده که تا ۶۰ روز، می تواند به کاهش ۵۰ درصدی مرگ و میر بیماران مبتلا به کرونا در نوع متوسط تا شدید شود.
دبیر کمیته ی علمی کشوری کرونا اظهار داشت: روز گذشته همینطور گزارشی از عوارض قلبی و عروقی بیماری کووید۱۹ در نشست کمیته علمی کشوری کرونا عنوان شد. بیماری کرونا به صورت حاد و مزمن، می تواند سبب ایجاد عوارض در عروق، میوکارد، پرده روی قلب، ترومبوز، آریتمی و حتی مرگ ناگهانی ناشی از گرفتگی قلب شود.
وی تصریح کرد: یکی از پیشنهادات مهم کمیته علمی، تشکیل کلینیک های سرپایی پسا کووید۱۹ است چونکه تعداد زیادی از مردم در نوع خفیف، متوسط و شدید مبتلا به کووید۱۹ شده اند و پس از بهبودی، امکان دارد تا یکسال بعد عوارض کرونا در نواحی و اندام های مختلف بدن، در این افراد مشاهده شود و لازم است که بیماران به این کلینیک ها رجوع کنند.
جماعتی خاطرنشان کرد: در مطالعات نشان داده شده که پس از مبتلا شدن به کووید۱۹ حدودا تمامی ارگانهای بدن می توانند درگیر شوند ازاین رو احتیاج به حمایت همه جانبه از بیماران کرونایی پس از بهبودی آنها از جانب رشته های تخصصی مختلف برای ارزیابی و معالجه آنها وجود دارد.

علاوه بر تکمیل واکسیناسیون، حتما رعایت پروتکلهای بهداشتی در دستور کار همه باشد
به گفته وی، کمیته ی علمی کشوری کرونا تاکید دارد که باید کماکان احتیاطات لازم رعایت شود. شاخص RE در کشور ما هنوز به یک و کمتر از آن نرسیده نمی توانیم بگوییم که کرونا را به طور کامل کنترل کرده ایم ازاین رو سفارش ما این است که علاوه بر تکمیل واکسیناسیون، حتما رعایت پروتکلهای بهداشتی در دستور کار همه باشد.
جماعتی تصریح کرد: بعضی از کشورها که مشکلات و پیک های بیماری را دیده اند به این خاطر بوده که پس از کنترل نسبی بیماری در کشورهای شان، پروتکلهای بهداشتی را کنار گذاشته اند. استفاده از ماسک، حفظ فاصله فیزیکی و تهویه مناسب، از مهم ترین پروتکلهای موثر در جلوگیری از کرونا است.
دبیر کمیته ی علمی کشوری کرونا عنوان کرد: اگر در رعایت پروتکل ها سهل انگاری نماییم و از کنترل کامل کرونا در کشور سخن بگوییم، پروتکلهای بهداشتی را رعایت نکنیم و واکسن را تزریق نکنیم امکان دارد باتوجه به وجود ویروس دلتا در بعضی از کشورهای همچون ترکیه که هنوز هم حدود ۳.۵ درصد از موارد گزارش شده در آن، ویروس دلتا است، شاهد مشکلاتی همچون زیرسویه های ترکیبی مانند XD و XF باشیم چونکه این دو سویه، ناشی از ترکیب دلتا و اُمیکرون است. باتوجه به مراودات و رفت و آمدهایی که با کشورهای مجاور همچون ترکیه داریم سفارش ما این است که احتیاطات لازم در دستور کار باشد و واکسیناسیون را تکمیل نماییم.
جماعتی تصریح کرد: در کمیته ی علمی گزارشی از اجرای آزمایشی مدیریت هوشمند کرونا نداریم و مقرر شد که نتایج اجرای آزمایشی این طرح در سه استان کشور باتوجه به موفقیت آمیز دانستن مدیریت هوشمند از جانب دست اندرکاران آن، گزارشی از اقدامات انجام شده و پیشنهادات اجرایی در کمیته ی علمی بررسی شود.

۱۳۵۲
منبع:

About Author