در گفت وگو با فست فود باز اعلام شد سه میلیون دز واکسن پاستوکووک در انبار

به گزارش فست فود باز رئیس انستیتو پاستور ایران درباره شرایط تولید و ذخیره واکسن پاستوکووک، اظهار داشت: حالا نزدیک به سه میلیون دز واکسن پاستوکووک در انبار داریم که در صورت درخواست وزارت بهداشت تحویل داده خواهد شد.

دکتر علیرضا بیگلری در گفتگو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت واکسن پاستوکووک، اظهار داشت: واکسن پاستوکووک که مجوزهای مصرف در کودکان و بزرگسالان را دارد، بیشتر از ۱۴ میلیون دز مورد قرارداد بوده که تمام آن تحویل شده است. در عین حال ظرفیت تولید ماهانه چهار تا پنج میلیون دز واکسن پاستوکووک و پاستوکووک پلاس را به صورت تجمیعی داریم.
سه میلیون دز واکسن پاستکووک در انبار
وی اضافه کرد: باتوجه به درخواست وزارت بهداشت و میزان واکسنی که اعلام نیاز می شود، برای تولید واکسن پاستوکووک برنامه ریزی انجام می شود که مطابق درخواست برنامه تولید را انجام می دهیم. هم اکنون غیر از ۱۴ میلیون دزی که تحویل داده شده، حدود سه میلیون دز واکسن هم در انبار داریم که در صورت درخواست وزارت بهداشت تحویل داده خواهد شد.

بیگلری درباره احتمال افزایش ظرفیت تولید باتوجه به احتیاج به تزریق دز یادآور برای کرونا، اظهار داشت: ظرفیت تولید در صورت اعلام وزارت بهداشت افزوده می شود.
واکسن های منحصر به فرد پاستور
وی اظهار داشت: باید توجه کرد که هر دو فناوری واکسنی که داریم؛ شامل پاستوکووک که تولید مشترک با کوبا است و پاستوکوواد که بر پایه آدنوویروس است، منحصربه فرد هستند. واکسن پاستوکووک که مشترک با کشور کوباست، واکسنی است که برای کودکان با سن بسیار پایین، قابل استفاده می باشد که از این نظر منحصر به فرد است و از این بُعد که تنها واکسنی است که برای کووید ساخته شده و چند ظرفیتی است هم منحصر به فرد است. چونکه تمام واکسن های دیگری که در دنیا برای کووید ساخته شده، واکسن های تک ظرفیتی بوده و با یک جهش می توانند مقابله کنند، اما واکسن پاستوکووک این امکان را دارد که بتوان با آن با جهش های مختلف مقابله نمود که از این نظر نسل آینده واکسن های کووید به حساب می آید. این واکسن با فناوری بسیار پیشرفته کنژوکاسیونی که دارد، در داخل کشور فراهم گشته است.
واکسن «آدنوویروسی» پاستور به کجا رسید؟
وی ضمن اشاره به آخرین وضعیت انجام مطالعات واکسن آدنوویروسی انستیتو پاستور ایران، اظهار داشت: واکسن دوم مان هم به نام واکسن پاستوکوواد که بر اساس ناقل آدنوویروسی است، مانند واکسن های آسترازنکا، اسپوتنیک و جانسون اند جانسون آمریکایی و…، نسل جدیدی از واکسن ها است که خوشبختانه برای نخستین بار در کشور طراحی اش انجام شد و آزمایش های پیش بالینی آن نشان داد که واکسن بسیار موثری است. مقاله این واکسن هم در مجله اختصاصی و معتبر Vaccine چاپ شد. مسلما اگر نیاز باشد، از این فناوری این واکسن میتوان هم برای بیماری کووید ۱۹ هم برای سایر بیماری هایی که احیانا در آینده احتیاج به واکسن خواهند داشت، بهره برد و واکسن آدنوویروسی انستیتو پاستور می تواند یک فناوری بسیار قابل استفاده و موثر در داخل کشور تلقی شود.

وی ضمن اشاره به مراحل مطالعاتی واکسن آدنوویروسی انستیتو پاستور، اظهار داشت: واکسن آدنوویروسی انستیتو پاستور هنوز وارد مطالعه بالینی و انسانی نشده است، اما ما پنجمین کشوری هستیم که توانستیم در دنیا واکسن آدنو بسازیم. ورود واکسن پاستوکوواد به مرحله مطالعه انسانی به نظر کمیته واکسن و وزارت بهداشت بستگی دارد، اما مسلما اگر به تاریخ کرونا بازگردیم، می بینیم که نخستین واکسن هایی که بیرون آمدند شامل واکسن آسترازنکا و اسپوتنیک، واکسن آدنوویروسی بودند. چونکه به سرعت میتوان آنها را مهندسی کرده و برای بیماری مدنظر واکسن ساخت. کشورهای انگلیس و روسیه که این واکسن را ساختند، تکنولوژی آنرا از قبل در کشورشان داشتند. خوشبختانه این تکنولوژی با زحمت بسیار زیاد در داخل کشور ما و در انستیتو پاستور ایران هم فراهم گشته است. مسلما این واکسن، سرمایه ای بزرگ برای آینده کشور است و در تهدیدات آتی، ابزاری داریم که آمادگی آن بوجود آمده و در بیماری های آتی میتوان با سرعت بسیار بیشتر واکسن را طراحی کرد.

بیگلری اظهار داشت: میتوان اظهار داشت که پاستوکووک برای مصرف فعلی برای جلوگیری از بیماری کووید ۱۹، یکی از برترین واکسن های دنیا هم برای بزرگسالان و هم برای کودکان است که کارایی اش را نشان داد و نتایج مطالعه مرحله سوم کارآزمایی آن هم در یک مجله بسیار معتبر پذیرفته شده که در هفته های آتی چاپ می شود. در عین حال واکسن پاستوکوواد یک آینده نگری و وسیله ای برای آتیه کشور بود که برای آینده کشور بسیار راهگشا خواهد بود.

وی اظهار داشت: واکسن پاستوکوواد فاز پیش بالینی و حیوانی خویش را طی کرده است. معمولاً در مرحله اول پیش بالینی از حیواناتی مانند موش، رت، خرگوش، همستر استفاده می نماییم. اگر کمیته واکسن و وزارت بهداشت و وسازمان غذا و دارو صلاح بدانند و مجوز دهند، این واکسن وارد کارآزمایی بالینی می شود. واکسن پاستوکوواد را به منظور داشتن ابزار برای واکسن های آتی طراحی کردیم و نتایج آن در فاز حیوانی خیلی خوب بوده است.

منبع:

About Author