در گفت وگو با فست فود باز تشریح شد راه اندازی شبکه تشخیصی تب کریمه کنگو در کشور

به گزارش فست فود باز، رئیس بخش آربوویروس ها و تب های خونریزی دهنده ویروسی انستیتو پاستور ایران از راه اندازی شبکه تشخیصی تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در کشور آگاهی داد و اظهار داشت: با این کار و بعد از ارزیابی ۱۰ دانشگاهی که در این شبکه قرار دارند، دیگر نیاز نیست که نمونه های سراسر کشور برای تشخیص نهایی به تهران ارسال شود.
دکتر محمد حسن پوریای ولی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به این که لابراتوار مرجع کشوری آربوویروس ها و تب های خونریزی دهنده ویروسی انستیتو پاستور ایران در سال ۱۳۷۹ تاسیس شده است، اظهار داشت: مسئولیت این آزمایشگاه، در بیش از ۲۰ سالی که از فعالیت آن می گذرد، بررسی نمونه های موارد مشکوک به تب های خونریزی دهنده ویروسی ارسالی از اقصی نقاط کشور به انستیتو پاستور ایران بوده است. این بررسی شامل تب خونریزی دهنده کریمه کنگو و سایر بیماریهای مشابه آربوویروسی نظیر تب دانگ، چیکونگونیا، تب زرد و… نیز می شود.
او با اشاره به این که روش های تشخیصی در این آزمایشگاه، بر پایه آزمایشات مولکولی و سرولوژی است، اشاره کرد: در طول این مدت، هزاران نمونه مشکوک به بیماریهای آربوویروسی به لابراتوار مرجع کشوری در انستیتو پاستور ایران ارسال شده است. این نمونه ها از تمام استانهای کشور به این لابراتوار برای تشخیص ارسال می شود. نمونه ها بوسیله مراکز بهداشتی درمانی دانشگاه های علوم پزشکی ارسال می شود و ما موظفیم که در کمترین زمان، جواب را به مراکز بهداشتی درمانی ارجاع دهنده و مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت اطلاع دهیم. کلیه خدمات آزمایشگاهی به بیماران بصورت رایگان ارائه می شود.
وی ادامه داد: با توجه به این که بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو مرگ ومیر بالایی دارد و اگر اقدامات درمانی موثر و بهنگام انجام نشود، بیمار فوت خواهد کرد، بدین سبب از سال قبل بدنبال همکاری هایی که لابراتوار مرجع سلامت و مرکز مدیریت بیماریها با انستیتو پاستور ایران داشتند، این هدف گذاری انجام شد که لابراتوار های همکار مرجع در اقصی نقاط کشور راه اندازی شود.
پوریای ولی افزود: برای شروع این فعالیت، از سال قبل شبکه مولکولی تب خونریزی دهنده کریمه کنگو شکل گرفت که مقرر است به بقیه آربوویروس ها هم توسعه پیدا کند. در این شبکه، ۱۰ دانشگاه علوم پزشکی کشور (دانشگاه های علوم پزشکی اردبیل، بیرجند، جندی شاپور اهواز، زاهدان، کردستان، کرمان، گیلان، مازندران، مشهد، هرمزگان) به عنوان همکار لابراتوار مرجع آربوویروس ها در تشخیص این بیماریها همکاری می کنند. هم اکنون نمونه ها همزمان از مراکز بهداشتی هم برای لابراتوار همکار و هم برای انستیتو پاستور ایران ارسال می شود.
او اشاره کرد: مقرر است در آخر شهریورماه امسال، با ارزیابی کلی که به انجام می رسد این ۱۰ دانشگاه ارزیابی نهایی شوند و بر این اساس به آنها مجوز داده شود که تست تشخیصی مولکولی بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در این مراکز هم صورت گیرد و نیاز نباشد که نمونه های سراسر کشور پس از آن به تهران ارسال شود.
این ویروس شناس با اشاره به این که بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو یک بیماری مشترک بین انسان و دام است که ویروس عامل آن بوسیله کنه منتقل می شود، بیان کرد: این بیماری یکی از مهم ترین آربوویروس های کشور شمرده می شود و تشخیص، رصد و انجام مطالعات کاربردی بر روی آن و سایر آربوویروس های مهم کشور در این بخش دنبال می شود. تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، بیماری است که از شرق چین، آسیای میانه، خاورمیانه، جنوب اروپا و آفریقا بیشتر گزارش شده است.
وی ادامه داد: ایران موقعیتی دارد که هم از نظر تعداد بالای بیماران تشخیص داده شده و همین طور تنوع ژنوتیپ ویروسی در گردش، منحصربفرد بوده، البته قسمتی از آن به خاطر سیستم مراقبت بهداشتی کشور و لابراتوار های تشخیصی به روز در این رابطه است. بدین سبب فعالیت های لابراتوار مرجع کشوری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو بسیار مورد توجه سازمان جهانی بهداشت است و ایران یکی از کشورهایی است که از نظر تشخیص این بیماری و تشخیص آربوویروس های دیگر وضعیت بسیار خوبی در دنیا دارد؛ بطوریکه در سالهای قبل ما به کشورهای همسایه هم برای این بیماریها، مشاوره های لازم را در حوزه راه اندازی لابراتوار داده و در مواقعی کیت های تشخیصی ارسال کرده ایم. همچون این همکاری ها ارسال کیت تشخیص تب خونریزی دهنده کریمه کنگو به کشور عراق و ماموریت ارتقاء نظام مراقبت تب خونریزی دهنده کریمه کنگو و تب دانگ کشور افغانستان است.
او در آخر تصریح کرد: لازم به ذکر است که تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، بیماری بومی ایران است، اما بیماری تب دانگ بیماری وارداتی کشور است. با توجه به این که پشه ناقل آن بتازگی در جنوب کشور گزارش شده احتمال می رود که به زودی گزارش بیماریهای ناشی از پشه های آئدس و همچون بیماری تب دانگ را مشاهده نماییم. تشخیص فوری این بیماریها هم با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی جنوب کشور در این بخش و انستیتو پاستور ایران به انجام می رسد.

منبع:

About Author