آلودگی هوا چگونه نوزادان را تحت تاثیر قرار می دهد؟

فست فود باز: فست فود باز: بگفته متخصصان دانشگاه ˮکلرادو بولدرˮ، بین آلاینده های استنشاقی و بروز آلرژی، چاقی و دیابت در نوزادان ارتباط وجود دارد.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، بگفته متخصصان دانشگاه کلرادو بولدر، بین آلاینده های استنشاقی ـ مثل آلودگی های ناشی از ترافیک، حریق های بزرگ و صنعت ـ و تغییرات در سلامت میکروبی نوزاد در شش ماهه اول زندگی ارتباط وجود دارد.
“تانیا آلدرت”، نویسنده ارشد این مطالعه و استادیار فیزیولوژی یکپارچه دانشگاه بولدر، اظهار داشت: این مطالعه به مجموعه رو به افزایش متون علمی اضافه می شود که نشان میدهد قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا حتی در دوران نوزادی، ممکنست میکروبیوم روده را تغییر دهد و نتایج مهمی برای رشد و نمو دارد.
بر طبق این پژوهش که در نشریه «میکروب های روده» (Gut Microbes) انتشار یافته است، بدن نوزاد در بدو تولد میزبان باکتری های اندکی است. در دو تا سه سال اول زندگی، قرار گرفتن در معرض شیر مادر، غذای جامد، آنتی بیوتیک ها و سایر آثار محیطی روی نحوه تثبیت این میکروارگانیسم ها تاثیر می گذارد. این میکروب ها و محصولات جانبی آنها زمانی تولید می شوند که غذا یا مواد شیمیایی را در روده تجزیه می کنند و روی مجموعه ای از سیستم های داخلی بدن که اشتها، حساسیت به انسولین، ایمنی، خلق و خو، و عملکرد مغز را شکل می دهد، تاثیر می گذارند.
با آنکه خیلی از ترکیب های میکروبیوم مفیدند، تعدادی از آنها با بیماری کرون، آسم، دیابت نوع دو و سایر بیماریهای مزمن مرتبطند.
“ماکسیمیلیان بیلی”، نویسنده اصلی این مطالعه که در ماه مه با مدرک کارشناسی ارشد در فیزیولوژی یکپارچه فارغ التحصیل شد، اظهار داشت: میکروبیوم تقریباً در هر پروسه فیزیولوژیکی بدن نقش دارد و محیطی که در همان چند سال اول زندگی ایجاد می شود، با شما می ماند.
متخصصان برای این مطالعه، نمونه مدفوع ۱۰۳ نوزاد سالم لاتین تبار را که عمدتاً از شیر مادر تغذیه کرده بودند و نامشان در مطالعه مربوط به شیر مادر کالیفرنیای جنوبی ثبت شده بود، به دست آوردند و از توالی ژنتیکی برای تحلیل و بررسی آنها استفاده کردند. آنها با بهره گیری از نشانی خیابان و داده های سیستم کیفیت هوای دفتر صیانت از محیط زیست ایالات متحده آمریکا که داده های ساعتی سامانه های نظارتی را ثبت می کند، قرارگیری نوزادان در معرض ذرات ریز قابل استنشاق ناشی از کارخانجات، حریق های بزرگ و محوطه های ساخت وساز و نیتروژن دی اکسید (NO۲) را که عمدتاً از خودرو ها منتشر می شود، ارزیابی کردند.
به گزارش روزنامه ایندیپندنت، آلدرت اظهار داشت: در مجموع، دیدیم که قرار گرفتن در معرض آلودگی هوای محیطی، با تشدید وضعیت التهابی میکروب های روده مرتبط می باشد که شاید در مجموعه ای از نتایج نامطلوب سلامتی در آینده دخیل باشد.

منبع:

About Author