فست فود باز: به گزارش فست فود باز، خراسان رضوی قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا سبب افزایش فشار روی سیستم قلبی عروقی می شود. افراد مبتلا به بیماری های قلبی در هنگام قرار گرفتن در معرض ذرات آلوده حساس ترین گروه در معرض خطر هستند. تنش های قلبی عروقی می تواند مشکلات زمینه ای مانند آسم، بیماری های ریوی و فشار خون را تشدید کند.
خطرات و عواقب آلودگی با آلاینده ها به دفعات قرار گرفتن در معرض آنها، غلظت ذرات و سطح فعالیت در طول قرار گرفتن در معرض آلودگی می تواند بسیار متفاوت باشد. عوارض خفیف شامل سوزش گلو/چشم، خشکی چشم، سردرد و نتایج شدیدتر سلامتی ناشی از قرار گرفتن در معرض آلودگی، سکته مغزی و حمله قلبی است ازاین رو افراد باید تلاش کنند قرار گرفتن در معرض ذرات معلق را محدود کنند تا خطرات سلامتی را کاهش دهند. در ذیل چند راهکار برای مقابله با آلودگی معرفی شده است.
ماسک مناسب تهیه کنید
باید کوشیده تا فعالیتهای خارج از منزل را محدود کنید. اگر مجبور به بیرون رفتن هستید، از ماسک استفاده کنید. پزشکان سفارش کردند، داشتن ماسک مناسب در این زمان خیلی مهم است. استفاده از ماسک پارچه ای معمولی موثر نیست. ماسک های ویژه ای مانند ماسک های N۹۹ و N۹۵ باآنکه گران هستند، در مقابل آلودگی بسیار موثرتر هستند. همچنین، در زمان بیرون رفتن از خانه خویش را بپوشانید و برای حفاظت از چشمان خود در مقابل ذرات موجود در هوا از عینک آفتابی استفاده کنید.

در خانه بمانید
در این زمان حیاتی، تلاش کنید از تمرینات هوازی در فضای باز خودداری کنید چونکه امکان دارد هوای آلوده را به عمق ریه های شما بکشاند. این امر احتمال مبتلا شدن به بیماری های تنفسی را زیاد می کند. ورزش های سبک در خانه به شما کمک می نماید در زمان آلودگی هوا احساس سستی نکنید و سالم بمانید. تنفس در هوای نامناسب می تواند در کوتاه مدت و بلندمدت نتایج جدی برای سلامتی داشته باشد.
هیدراته بمانید
دالی کومار، متخصص سلامت و تندرستی سفارش می کند که بدن را هیدراته نگه دارید و در این زمان بیش از اندازه معمول آب بنوشید. همینطور می توانید آب سبزیجات و میوه مصرف کنید.
سبز شوید
تلاش کنید خانه خویش را کمی سبزتر کنید. گیاهان سبزی را بیاورید که به شما در تنفس بهتر در داخل خانه کمک می کنند. گیاهانی مانند آلوئه ورا و گیاه عنکبوتی همه آلاینده ها را جذب می کنند و کیفیت هوای خانه شما را بهتر خواهند کرد.

با پزشک مشورت کنید
قرار گرفتن در معرض کیفیت بد هوا امکان دارد منجر به علایم اولیه مانند سرفه، سوزش چشم و بینی، گلودرد، آسم یا خس خس سینه و خستگی شود. در صورت تداوم این علایم فوراً با پزشک مشورت کنید چونکه قرار گرفتن در معرض طولانی مدت این مواد امکان دارد منجر به بیماری هایی مانند سرطان شود.
هوای خانه را مناسب نگه دارید
هوای خانه خویش را سالم نگه دارید تا از رطوبت بیش از اندازه و رشد کپک جلوگیری کنید. تهویه کافی برای اطمینان از این که خانه شما هوای تازه دریافت می کند ضروریست با این وجود، زمانیکه هوا خیلی سرد نیست و تعداد گرده ها هم زیاد نیستند، درها و پنجره ها را باز کنید. بهترین زمان برای تهویه خانه بین ساعت سه تا پنج پس از ظهر است چونکه سطح PM ۲.۵ در این زمان از روز پایین ترین میزان است.

انرژی کمتری در خانه خود مصرف کنید
تولید برق و سایر منابع انرژی سبب ایجاد آلودگی هوا می شود. با کاهش مصرف انرژی، می توانید به بهبود کیفیت هوا، کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و صرفه جویی در هزینه ها کمک کنید.
از طریق بینی تنفس کنید
شما می توانید با اطمینان از تنفس بیشتر از طریق بینی، تأثیر کیفیت پایین هوا بر زندگی خویش را کاهش دهید.
رعایت نکات ذکر شده در بالا می تواند تا حد زیادی به شما کمک نماید تا خویش را از اثرات مضر آلودگی هوا در امان نگه دارید. از آنجاییکه آلودگی هوا بعنوان بزرگترین قاتل برچسب گذاری شده، لازم است اقدامات مناسبی برای حفاظت از خود انجام دهید. اگر بچه ها، زنان باردار، بیماران مبتلا به مشکلات تنفسی یا افراد مسن در خانه دارید، حتما یک دستگاه تصفیه هوا با فیلتر هپا (HEPA) نصب کنید.
منابع

www.kent.co.in

economictimes.indiatimes.com

www.lung.org/clean-air/outdoors

www.ecobud.com.au

About Author