شهریاری در نامه ای به رئیس جمهور: قرارگاه فرماندهی واحد برای دارو و تجهیزات تشکیل شود

فست فود باز: فست فود باز: رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در دو نامه جداگانه به رییس جمهور و رییس مجلس به ترتیب خواهان تشکیل «قرارگاه فرماندهی واحد برای بحث دارو و تجهیزات» و «پیگیری مصوبه سران قوا برای تامین هزار دستگاه آمبولانس» شد.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، متن نامه حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به حجت الاسلام و المسلمین ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری به شرح زیر است:
«حضرت آیت الله جناب آقای دکتر رئیسی
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
سلام علیکم؛
احتراما به استحضار عالی می رساند همانگونه که مکررا در جلسات حضوری و ملاقات ها و هم مکاتبات به عرض رسیده و خود حضرتعالی هم به خوبی در جریان امر بوده و نسبت به آن حساسیت ویژه ای داشته و دستورات عدیده ای را دلسوزانه صادر فرموده اید، مبحث دارو و تجهیزات پزشکی، موضوعی حیاتی، اولویت نخست و واجد جنبه های اقتصادی، اجتماعی و انسانی است که به علت عمده تلاطمات نرخ ارز، سیاست های ارزی و پولی، فقدان هماهنگی های لازم بین بخشی برای تدارک سریع مایحتاج سلامت و گاها نادیده گرفتن تمایز واضح اقلام سلامت (دارو وتجهیزات) با سایر کالاها و یا کندی و تانی بیش از اندازه مراحل تصمیم گیری، کاسه صبر مردم را لبریز و ما را با مسئولیت خطیر و غیر قابل گذشت مواجه نموده که اگر امروز به فکر چاره نباشیم فردا دیر بوده و دیگر نمی توان از صنعت گران بخش خصوصی انتظار داشت که با این فضای سردرگم کار خویش را بخوبی گذشته پیش برده و به دنبال تأمین نیاز مردم برآیند.
جناب آقای رئیس جمهور ذخائر دارویی کشور با خطر موجودی استراتژیک روبروست و حال صنعت و صنعتگران دارو و هم کسانی که به دنبال واردات مواد اولیه شامل تیپیکو و بخش خصوصی هستند خوب نبوده و نامساعد است که علت العلل آن، بی ثباتی، رخوت در دریافت تصمیمات مناسب و به هنگام و یا شتاب زده و بدون پشتوانه مشاوره ای و علمی و دریک کلام غیرحرفه ای است. در این شرایط که توان فعالان صنعت مغفول مانده و کار به دست بدنه مدیریتی دولت محترم سپرده شده، دریغ از آنکه بین همین مدیران، وزراء و روسای دستگاه ها، هماهنگی و همگامی وجود داشته باشد.
چنین نظمی برای تمشیت حوزه دارو و تجهیزات در ابعاد مختلف برشمرده آن، حتی در دولت هم غائب بوده و این جای بسی تاسف است.
تاسف خاصه از آن رو که اینک دشمنان به خون تشنه این مرز و بوم و دین و آیین ما، ناظر عملکرد ما بوده و با دمیدن به شیپور نفاق و تفرقه و به قصد تشویش اذهان هرلحظه از کاه کوه ساخته و به خیال خام خود، آنرا دستمایه وقوع پاره ای کج رفتاری ها در داخل می نمایند.
اگر این مورد یعنی کمبود و گرانی و در بعضی موارد نبود داروهای حیاتی در مراکز درمانی، فاز ملموس تری یافته و شایع شود متاسفانه این آنان نیستند که با ترویج شایعه و افترا فضا را مشوه می کنند که این دفعه نیازی به آنان نیست و ما عکس العمل افعال ناقص، غیر اصولی، قصورها و ترک فعل های خویش را در چشمان نگران بیماران خواهیم خواند و شرمنده خواهیم شد.
غرض از این مقدمه طولانی، تنها ذکر یک نکته است و آن اینکه:
دولت محترم با عنایت به آن چه کارشناسان آگاه این حوزه و اعضای فاضل و متخصص این مرجع تخصصی یعنی کمیسیون بهداشت و درمان با غور و بررسی بسیار و از خلال جلسات، بازدیدهای میدانی و مستندات فراوان یافته اند، فاقد قرارگاه فرماندهی واحد برای بحث دارو و تجهیزات است.
مرکزیتی که بنا به پیشنهاد می تواند تحت امر معاون اول محترم واقع شده و مانع از ادامه بحران جاری شده و بتواند در زمان کوتاهی امور را به مجرای طبیعی خود برگرداند.
این قرارگاه مبارک ان شاءالله مورد عنایت ویژه جنابعالی قرار گرفته و بتواند الگوی مناسبی برای پرداختن به الباقی مسائل و مصائب موجود کشور باشد.
چرا قرارگاه ؟ چون در این مورد چند وجهی، فرافکنی ها فراوانند و نمی توان رایحه خوشایندی از آن در شرایط جنگ ترکیبی استشمام نمود.»
همینطور متن نامه شهریاری به محمدباقر قالیباف رئیس مجلس به شرح زیر است:
«جناب آقای دکتر قالیباف
ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

سلام علیکم؛

احتراماً پیرو رونوشت نامه شماره ۹۴۲۵۶ مورخ ۱۰/ ۰۵/ ۱۴۰۲ این کمیسیون بعنوان ریاست محترم جمهور، که طی آن مبحث کمبود آمبولانس و نیروی انسانی در سازمان اورژانس کشور به استحضار رسیده است، خاطر نشان می گردد:
۱. متاسفانه و به رغم نیاز مبرم قاطبه مراکز درمان و خدمات فوریتی پزشکی به در اختیار داشتن تعداد مکفی آمبولانس و اطلاع مسئولین امر از طرق مختلف همچون این کمیسیون، هنوز اقدام قاطع و موثری مبذول نگردیده و استمرار این امر می تواند جان بیماران فراوانی را به مخاطره افکنده و مسئولیت آفرین باشد.
۲. باوجود اعتبار مصوبه سران قوا در خصوص تأمین اعتبار ۱۰۰۰دستگاه آمبولانس متاسفانه این اعتبار تحقق نیفتاده است.
۳. از ۵۰۰۰میلیارد ریال مصوب قانون بودجه ۱۴۰۱، تنها ۱۰۰۰میلیارد ریال توسط برنامه و بودجه به اورژانس کشور تخصیص داده شده که به هیچ وجه وافی به مقصود نبوده و نمی توان آمبولانس مورد نیاز را تحت این شرایط تأمین و به ناوگان موجود تزریق نمود.
۴. خدمات پیش بیمارستانی موضوعی حاکمیتی بوده و ازاین رو، قصورها و تقصیرها می تواند مسئولیت فوق العاده سنگینی را متوجه حاکمیت نموده و علاوه بر صدمات و خسارات ظاهری، عوارض بسیار ناخوشایند دیگری را از لحاظ معنوی، بر روحیه شهروندان بویژه اقشار فرودست و محروم جامعه برجای خواهد گذاشت که قابل گذشت و یا جبران نبوده و کاهش اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی را به دنبال خواهد داشت.
۵. کمبود آمبولانس یعنی از دست دادن زمان طلایی مواجهه با حوادث و مراقبت از آسیب دیدگان و بیماران که در خیلی از مواقع تنها با صرف هزینه های چند برابری جبران خواهد شد که البته در صورت مرگ مصدوم یا بیمار در اثر کمبودهای مذکور جبران هم منتفی است ازاین رو مبحث خدمات فوریتی و دسترسی سریع به درمان، از منظر اقتصادی هم اهمیت دارد و کوتاهی در تأمین آن، خدشه جدی بر اقتصاد سلامت در کنار جنبه های عاطفی و انسانی آن بوده و با هیچ مبحث دیگری قابل قیاس نمی باشد.
در خاتمه اشعار می دارد که ناوگان فرسوده و گرفتار کمبود شدید اورژانس کشور، از موضوع هایی است که حضرتعالی نسبت به آن اشراف کامل داشته و دلسوزانه تعقیب نموده اید. مصوبه صریح و بموقع سران قوا هم حاکی از همین است که مع الاسف به عارضه ترک فعل گرفتار گردیده و از منظر حقوقی غیر قابل گذشت به نظر می آید.
انتظار می رود با اهتمام مجدد و دستور اکیدی که صادر خواهد نمود، بیشتر از این مردم عزیز کشورمان که هماره حامی انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بوده اند، در انتظار این بدیهی ترین حق خود نباشند و سیر درمان و مراقبت به کوتاهترین زمان خود نزدیک شده و از این بابت کشور عزیزمان را در منطقه و جهان بعنوان پرچمدار سلامت، مطرح نماید در غیر اینصورت صحنه های دلخراش و نگرانی آفرین در جای جای کشور عزیزمان، این افتخار دیرپا را خدای نکرده طعمه خود خواهد ساخت.
مزید توفیقات جنابعالی را از درگاه الهی خواهانم.»

منبع:

About Author