مطالعات نشان می دهد؛ زوال شناختی زودتر در افراد مبتلا به صرع رخ می دهد

به گزارش فست فود باز، یک مطالعه جدید نشان داده است که افراد مبتلا به صرع نسبت به افراد بدون اختلال مغزی زودتر گرفتار زوال فکری می شوند، بخصوص اگر این افراد دارای عوامل خطری مانند فشار خون بالا یا دیابت هم باشند.

به گزارش فست فود باز به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، در طول مطالعه ۱۴ ساله، افراد مبتلا به صرع ۶۵ تا ۷۰ درصد کاهش سریع تری در مهارت های حافظه و تفکر داشتند.
علاوه بر این، داشتن عوامل خطر برای بیماری قلبی این میزان را ۲۰ درصد افزایش داد.
دکتر «ایفره زوار»، استادیار علوم اعصاب از دانشگاه ویرجینیا و محقق ارشد این مطالعه، اظهار داشت: «در حالی که صرع خود با اختلالات شناختی خفیف و زوال عقل مرتبط می باشد، این خطر به صورت قابل توجهی در افرادی که فشار خون بالا، دیابت یا سایر عوامل خطر قلبی عروقی دارند، تشدید می شود.»
در این مطالعه بیشتر از ۱۳۷۰۰ نفر که در شروع مطالعه مغزشان سالم بود، ردیابی شدند.
به گفته محققان، شرکت کنندگان در ۳۹ مرکز بیماری آلزایمر در سرتاسر ایالات متحده بین سپتامبر ۲۰۰۵ تا دسامبر ۲۰۲۱ زیر نظر گرفته شدند. به قول محققان، کمتر از ۱ درصد مبتلا به صرع بودند.
میزان تغییر از اختلال شناختی خفیف به زوال عقل در بیماران با یا بدون صرع یکسان بود. محققان حدس می زنند که احتمالا به این علت است که عوامل خطر قلبی نقش بسیار بیشتری نسبت به صرع در مراحل بعدی زوال عقل بازی می کنند.
زوار در ادامه اضافه کرد: «شناسایی سریع صرع و درمان تهاجمی آن جهت کمک به کاهش یا پیشگیری از این زوال در افراد مسن که از نظر شناختی سالم هستند، مهم می باشد. علاوه بر این، غربالگری زودهنگام و مداخلات هدفمند برای عوامل خطر قلبی عروقی قابل اصلاح هم امکان دارد به تأخیر در شروع زوال عقل کمک نماید.»

منبع:

About Author