مدیر دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت: نقشه مشکلات تغذیه کشور تبیین می شود

فست فود باز: به گزارش فست فود باز، اصفهان_ مدیر دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت اظهار داشت: تبیین نقشه مشکلات تغذیه کشور شامل کاهش میزان قند موجود در نوشیدنی ها، ادغام برنامه مراقبت غذا و پایش ملی تغذیه در دستور کار است.

به گزارش فست فود باز به نقل از مهر، احمد اسماعیل زاده ظهر سه شنبه در مسافرت به اصفهان در جمع خبرنگاران گفت: دفتر بهبود وضعیت تغذیه جامعه برای تمام گروههای سنی همچون کودکان، نوزادان، نوجوانان، میانسالان، سالمندان، زنان حامله و شیرده برنامه دارند.
وی از اجرای رایگان برنامه مکمل یاری در تمام مراکز بهداشتی خبرداد و اضافه کرد: برنامه تغذیه تکمیلی با شیر مادر و پایش رشد از سالهای قبل در حال اجراست.
مدیر دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت افزود: در گروه سنی کودکان بالای ۲ سال، آموزش های تغذیه، غربالگری از نظر سو تغذیه، چاقی و اضافه وزن و انجام مشاوره توسط کارشناسان تغذیه به انجام می رسد.
وی اظهار داشت: در کودکان و نوجوانان در مدارس اجرای برنامه مکمل یاری، غربالگری و آموزش تغذیه و برنامه بوفه مدارس یا پایگاه تغذیه سالم به اجرا گذاشته شد.
اسماعیل زاده اشاره کرد: برای میانسالان سالم عمده تمرکز ما بر روی آموزش تغذیه هست و میانسالانی که عامل خطر دارند همچون چاقی و دیابت، پرفشاری خون توسط کارشناسان تغذیه آموزش های رایگان خواهند دید.
وی از اجرای برنامه حمایتی برای کودکان زیر پنج سال که مبتلا به سو تغذیه هستند آگاهی داد و اشاره کرد: همین طور برای زنان حامله و شیرده که وزن گیری خوبی ندارند و سالمندان برنامه مکمل یاری به اجرا گذاشته می شود.
اسماعیل زاده با اعلان اینکه از اجرای کامل تعدادی از برنامه ها آگاهی داد و اظهار داشت: تعدادی از برنامه ها نیز همچون برنامه بوفه غذایی مدارس به سبب عدم نظارت دقیق و نبود نیروی انسانی کافی به خوبی اجرا نمی گردد.
وی کاهش مقدار نمک در نان را از ۱۰ سال قبل و اجرای نان کامل و سبوس دار را که استان اصفهان از استانهای پیشرو است و اجرای طرح غنی سازی آرد با اسید فولیک و آهن را از برنامه های دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت خواند و اضافه کرد: برنامه غنی سازی آرد با ویتامین D بصورت پایلوت در یکی از استانهای کشور اجرا می گردد.
وی اظهار داشت: تبیین نقشه مشکلات تغذیه کشور و کاهش میزان قند موجود در نوشیدنی ها (شیرکاکائو، آبمیوه های صنعتی و نوشابه) با تعامل سازمان غذا و دارو و ادغام برنامه مراقبت غذا و تغذیه در سطح شبکه های بهداشتی و نیز تدوین پایش ملی وضعیت تغذیه کشور از برنامه های در دستور کار است.

منبع:

About Author