محققان فرانسوی هشدار می دهند؛ ارتباط داروهای هورمونی ضد حاملگی با تومورهای مغزی

به گزارش فست فود باز، یک مطالعه جدید اخطار می دهد که داروی تزریقی ضد حاملگی و دو دارویی که برای تسکین علایم یائسگی استفاده می شود، می تواند با افزایش ریسک مبتلا شدن به تومورهای مغزی در بعضی از زنان ارتباط داشته باشد.

به گزارش فست فود باز به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، محققان گزارش می دهند که داروی “مدروکسی پروژسترون استات” خطر مننژیوم داخل جمجمه ای را در صورت استفاده بیشتر از یک سال ۵.۶ برابر بالا می برد.
«نومی رولاند»، پزشک عمومی و اپیدمیولوژیست فرانسوی و سرپرست تیم تحقیق، می گوید: «در کشورهایی که استفاده از مدروکسی پروژسترون استات برای کنترل حاملگی رایج است [۷۴ میلیون کاربر در سرتاسر جهان]، امکان دارد تعداد مننژیوم های قابل انتساب به این دارو بالا باشد.»
علاوه بر این، داروهای هورمونی یائسگی مدروژستون و پرومژستون خطر ابتلاء به مننژیوم داخل جمجمه را به ترتیب ۴.۱ و ۲.۷ برابر بالا بردند.
به گفته محققان، مننژیوم های داخل جمجمه به طور عمده تومورهای غیر سرطانی هستند که در لایه های بافتی که مغز و نخاع را می پوشانند رشد می کنند. مننژیوم ۴۰ درصد از سرطان های سیستم عصبی مرکزی را تشکیل می دهد.
این سه دارو همگی حاوی پروژسترون بودند که مشابه هورمون طبیعی پروژسترون هستند. این دسته از داروها همینطور برای درمان بیماری هایی مانند اندومتریوز و کیست تخمدان هم استفاده می شوند.
برای این مطالعه، محققان داده های سیستم بهداشتی فرانسه را برای بیشتر از ۱۸۰۰۰ زن که مابین سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۸ تحت عمل جراحی مننژیوم داخل جمجمه قرار گرفتند، تحلیل و بررسی کردند.
هر مورد با پنج زن دیگر که مننژیوم داخل جمجمه ای نداشتند مطابقت داده شد.
تیم تحقیق استفاده زنان از داروهای پروژسترون، هیدروکسی پروژسترون، دیدروژسترون، مدروژستون، مدروکسی پروژسترون استات، پرومژستون، دینوژست و لوونورژسترل را دنبال کردند.
به گفته محققان، استفاده طولانی مدت بعنوان یک سال یا بیشتر تعریف شده است، چونکه به نظر می آید هیچ خطری با استفاده از داروها برای کمتر از یک سال وجود ندارد.
تحقیقات بیشتر برای درک این که چرا این داروهای خاص امکان دارد خطر تومور را در بعضی از زنان بالا برند، مورد نیاز است.
این تیم اظهار داشت: «مطالعات آینده باید ارتباط بین مدت زمان مصرف و خطر پروژسترون های مورد مطالعه را بیشتر روشن کند.»
به گفته محققان، گیرنده های پروژسترون در بیشتر از ۶۰ درصد مننژیوم ها وجود دارد که می تواند یک توضیح بالقوه در مورد این ارتباط عرضه نماید.

منبع:

About Author