سلامت روان دارید؟

فست فود باز: یک روانشناس اظهار داشت: پایین بودن آستانه تحمل، اختلالات روانی و رفتاری نشانه نبود سلامت روانی است.
سمانه علی نژاد در گفت وگو با خبرنگار ایسنا اضافه کرد: درجامعه ما توجه کمتری به بهداشت وسلامت روانی می گردد و خیلی از مردم اطلا ع کافی از بهداشت روانی ندارند. داشتن رفتار هماهنگ با جامعه و پذیرش واقعیت های اجتماعی نشانه سلامت روانی است. تامین سلامت روانی فردی و اجتماعی و پیشگیری از اختلالات روانی و درمان مناسب آنها تعریفی مناسب از بهداشت روانی است.

این روانشناس با اشاره به اینکه سلامت روانی به نحوه تفکر، احساس و عمل فرد بستگی دارد، اظهار نمود: فردی که سلامت روانی دارد نسبت به زندگی نگرش مثبت دارد و آماده برخورد با مشکلات زندگی بوده و مسئولیت پذیر هستند. اعتماد به نفس کلید سلامت روانی است و اگر فرد اعتماد به نفس بالایی داشته باشد از زندگی رضایت داشته و برای حل مشکلات به خود متکی می شود، ناملایمات زندگی را پذیرفته و در آرامش آنها را حل می کند.
علی نژاد افزود: باید همچنان که به سلامت جسمی توجه می نماییم به سلامت روانی هم توجه کافی داشته و از بروز ناراحتی های روانی که بهداشت وسلامت روان را به خطر می اندازد جلوگیری کرد.
وی در مورد عواملی که در سلامت روانی تاثیر گذارند اضافه کرد: خانواده، آموزش های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در بهداشت و سلامت روانی فرد تاثیر گذار بوده و باید آموزش ها در مورد توجه به سلامت روانی در میان مردم افزایش یابد.
علی نژاد اظهار داشت: کیفیت زندگی، شاخص مهمی در سلامت روانی است و محیط زندگی آرام بسیار تاثیر گذار در سلامت و بهداشت روانی است.
وی، توجه به ارزش های دینی را در سلامت روانی اثرگذار دانست و اظهار داشت: آموزه های دینی، محیط های خانوادگی و سبک های روانی و تربیتی خانواده های ایرانی همه در سلامت روانی اثرگذار هستند ولی متاسفانه الگوگیری از سبک های زندگی غربی سلامت روانی خانواده های ما را تحت تاثیر قرار داده است.